Ćwiczenia logopedyczne, bez względu na to z jakimi problemami boryka się dziecko, odbywają się zawsze w formie zabawy. Dlaczego? Taka forma zajęć jest dla dzieci atrakcyjna, wykonują wtedy ćwiczenia chętnie i z dużym zaangażowaniem.
Jak można urozmaicić ćwiczenia w okresie zimowym/świątecznym? Pomysłów można znaleźć co niemiara, wystarczy jedynie wybrać te, które najbardziej nam się podobają i zmodyfikować do potrzeb ćwiczeń logopedycznych. A oto nasze ćwiczenia:
- Śnieżne chmurki
Prosta niezwykle efektowna pomoc. Każda chmurka ma swoją nazwę, na klamerkach przyczepione są śnieżki z sylabami. Zadaniem dziecka jest dobrać odpowiednie sylaby (śnieżki) do swojej chmurki. Dodatkowo ćwiczymy paluszki.
- Święty Mikołaj pomaga nam się uczyć
Worek Świętego Mikołaja – najpierw zadaniem dziecka jest wycięcie i złożenie Świętego Mikołaja, potem wycinamy worek. Sprawdzamy co kryje się w worku Świętego Mikołaja (na zdjęciu ćwiczenia z dzieckiem z opóźnionym rozwojem mowy).
Broda Świętego Mikołaja…z niespodziankami. W tym zadaniu stawiamy na efekt zaskoczenia. Najpierw prosimy dziecko o wycięcie pasków papieru, potem o zrobienie z nich ruloników, a na końcu o przyklejenie na brodę Świętego Mikołaja. Jakie jest zdziwienie dzieci, kiedy okazuje się, że w brodzie kryją się niespodzianki 🙂
- Bałwanki do zadań specjalnych
Coraz trudniej zimą o ulepienie prawdziwego bałwanka 🙁 ale na szczęście z papierowymi bałwankami też może być świetna zabawa. Zadaniem dziecka jest dopasowanie kapeluszy do bałwanków.
- Świąteczne klamerki
Piękne świąteczne/zimowe klamerki również można wykorzystać w terapii logopedycznej. Z ich pomocą można tworzyć przepiękne sekwencje oraz szeregi. Można również dopasowywać elementy : taki sam do takiego samego. Na zdjęciach przykład właśnie takiego zadania, ćwiczenie nieco trudniejsze, obrazki, przedstawiają ten sam obiekt, ale nie są identyczne.
Propozycji na zabawy jest znacznie więcej i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.